אל-ערב: התחממות היחסים בין ישראל ומדינות אפריקה מהווה "פעמון אזהרה" למצרים

בהמשך לחתימה על הסכמי אברהם, במאמר דעה שפורסם באל-ערב על ידי מוחמד אבו אל-פאדל מציין הכותב כי ההתקרבות של ישראל אל סודן וצ'אד אמנם מהווה "התקדמות מדהימה", אולם כזו שיש בה בכדי להחליש את מעמדה של מצרים באזור, אשר נדרשת להכריע אם ישראל הינה ידידה או אויבת
Facebook
Twitter
WhatsApp

כתבתו של מוחמד אבו אל-פאדל שפורסמה ביומון אל-ערב האמירתי ביום 10 בפברואר 2023 מציגה ניתוח של המשמעויות העולות מהתחממות היחסים בין ישראל לבין מדינות באפריקה בכל הקשור למצרים ותפקידה במרחב. (*)

קידום הנורמליזציה עם סודן ופתיחת שגרירות צ'אד בישראל

כזכור, בתחילת חודש פברואר נפגש שר החוץ אלי כהן עם נשיא מועצת המעבר, גנרל עבד אל־פתח אל־בורהאן ועם הצמרת המדינית בסודן, מתוך מטרה לקדם חתימה על הסכם שלום בין המדינות. (**).

לכך נוסף אירוע פתיחת שגרירות צ'אד ברמת גן במעמד נשיא צ'אד מהמט דבי וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, אשר נחנכה ביום 2 בפברואר 2023.

התחממות היחסים בין ישראל ואפריקה מהווה "פעמון אזעקה למצרים"

בהמשך לאותן ההתפתחויות עומד כותב המאמר על התנגשות אינטרסים אפשרית בין ישראל ומצרים, כאשר הישגיה של ישראל מול מדינות באפריקה עלולים להשפיע לרעה על מצרים כתוצאה מהחלשת יתרונותיה היחסיים של האחרונה. (*)

במסגרת זאת, ההתקרבות של ישראל לסודאן וצ'אד, המתוארת בכתבה כאל "התקדמות מדהימה" של ישראל, מהווה לטענת הכותב "פעמון אזעקה" למצרים, אשר צריכה להחליט אם ישראל היא ידידה או אויבת. (*)

בנוסף לכך, מציין אבו אל-פאדל כי רקימת הקשרים האחרונים עם אפריקה אינה נעצרת בסודן וצ'אד, כאשר הכותב מזכיר בנוסף את שיפור היחסים בין ישראל ואתיופיה, אשר מצויה במחלוקת עם מצרים בנוגע לסכר הרנסנס שיכול להשפיע על חלקה של מצרים במי הנילוס. (*)

(*) www.alarab.co.uk

(**) www.haaretz.co.il

עשוי לעניין אותך

פרויקטים מיוחדים

כתבות אחרונות

דילוג לתוכן