בכיר חמאס מכנה את התגובה של ישראל לתנאי הארגון להפסקת אש כשלילית בעיקרה | ניתוח

אוסאמה חמדאן טוען שישראל מעוניינת לעכב את השיחות ולהביאן למבוי סתום ואולם מנגד חמאס ממשיך בדרישתו לאפשר לפלסטינים לשוב לצפון הרצועה בזמן הפסקת האש, צעד אשר עשוי לערער את הישגי צה"ל ולהקל על חמאס להתארגן מחדש ולעבות את שורותיו באזורים שנכבשו
Facebook
Twitter
WhatsApp
מלחמת חרבות ברזל
צילום: Youssef War / Shutterstock.com

בכיר בחמאס, אוסאמה חמדאן, התייחס היום לתגובה של ישראל להצעתו של ארגון הטרור להפסקת אש ברצועת עזה ותיאר אותה כשלילית בעיקרה, כך בהתאם לפרסום באל-ערביה. (1)

חמדאן מוסיף לטענתו כי ישראל חזרה בה מהסכמות קודמות מתוך מטרה לעכב את השיחות ולהביאן למבוי סתום. (2)

על רקע אותם הדברים גורם המעורה בשיחות תיאר התקדמות איטית במשא ומתן, כאשר הסכמה בין הצדדים עדיין איננה קרובה.

בהקשר זה, חמאס מגלה גמישות בקשר לזהות האסירים הפלסטינים שישוחררו במסגרת העסקה ומהעבר האחר ממשיך להתעקש על חזרתם של הפלסטינים לצפון הרצועה, דרישה שישראל מתנגדת לה. (3)

המחלוקות המהותיות אשר מסתמנות בין הצדדים נוגעות פחות לסוגיית המפתח של אסירים-חטופים ויותר לעמדות של כוחות צה"ל בתוך הרצועה תחת הציפייה לחידוש הלחימה במועד תום הפסקת האש.

התנאים שאותם מציב חמאס בדבר נסיגת כוחות צה"ל מהמסדרון שהוקם במרכז הרצועה ומתן האפשרות לפליטים פלסטינים לשוב לבתיהם עשויים לפגוע בהישגים של ישראל מאז תחילת המלחמה ובהתקדמות שעשה צה"ל בעזה.

בנוסף, דרישתו של ארגון הטרור עשויה לאפשר לפעיליו להתארגן מחדש במעוזי חמאס שנכבשו על ידי צה"ל ולעבות בחזרה שורותיו בזמן הפסקת האש.

רצועת עזה
צילום: Intrepix / Shutterstock.com

המגעים בין הצדדים נמשכים על רקע השאיפה של הבית הלבן להגיע לפריצת דרך בשיחות ולהפסקת אש מיידית, גם אם זמנית לעת עתה.

על רקע האמור, מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן הגיע היום לערב הסעודית כחלק מסבב פגישות במזרח התיכון אשר יכלול גם ביקורים בישראל ובמצרים, במהלכם צפוי לדון עם המתווכות המרכזיות בשיחות המשא ומתן בין ישראל לחמאס על המלחמה בעזה והפסקת האש. (4)

ההתפתחויות האחרונות מגיעות בהמשך לחיסולם של מס' בכירים בחמאס על ידי כוחות הביטחון בימים האחרונים, אשר הבולט שבהם הינו מרואן עיסא, סגן ראש הזרוע הצבאית של חמאס.

הישגים אלו שאותם הצליחה ישראל לגרוף, לצד אישור תוכניות הפעולה ברפיח על ידי הממשלה והדחייה של הלחצים המופנים מכיוון וושינגטון להימנע מפעולה בעיר הדרומית ברצועה עשויים להפעיל לחץ נוסף על ארגון הטרור בעקבות ההבנה כי הזמן אינו בהכרח עומד לצידו.

מלחמת חרבות ברזל
צילום: Orlok / Shutterstock.com

בהקשר זה יש לציין כי ניסיונותיו של חמאס לעורר זירות לחימה נוספות ולאחד את השורות אגב יצירת חזיתות מול ישראל גם במזרח ירושלים, יהודה ושומרון ואף ערי ישראל כשלו עד כה ופעילי הארגון מתמודדים לעת עתה לבדם מול ישראל ברצועת עזה.

בישראל מקווים שהדינמיקה לחימה מהימים האחרונים והלחצים המופנים כלפי חמאס יביאו להתגמשות נוספת מצד הארגון באשר לתנאי הפסקת האש.

התגמשות זו עשויה בתורה לדחות להמשך את הפעולה ברפיח בתמורה למוכנותו של חמאס להתקשר בעסקה אשר לא תסיים את המלחמה בעזה ואף לא תערער את הישגי צה"ל במערכה אשר הושגו עד כה.

(1) www.alarabiya.net (פורסם ביום 20.3.2024).

(2) www.alaraby.com (פורסם ביום 20.3.2024).

(3) www.alarabiya.net (פורסם ביום 20.3.2024).

(4) www.alaraby.com (פורסם ביום 20.3.2024).

עשוי לעניין אותך

פרויקטים מיוחדים

כתבות אחרונות

דילוג לתוכן