מלחמת חרבות ברזל: היום ה-235 למלחמת ישראל – חמאס | סקירה יומית

היום ה-235 במלחמת חרבות ברזל התאפיין בהעמקת המערכה ברפיח ועימותים בין כוחות צה"ל לזרוע הצבאית של חמאס והג'יהאד האסלאמי ברפיח, במחנות המרכז ובג'באליה, כינוס חירום של מועצת הביטחון באו"ם על רקע העימותים ברפיח וקריאתו של חמאס לקהילה הבינלאומית לפעול לעצירת המלחמה
Facebook
Twitter
WhatsApp
מלחמת חרבות ברזל
צילום: Anas-Mohammed / Shutterstock.com

המלחמה מול חמאס ברצועת עזה

מלחמת חרבות ברזל נכנסת ליומה ה-235, על רקע המשך ההפצצות ברצועת עזה, תוך התמקדות של צה"ל במחנות המרכז, ג'באליה וכן בעיר הדרומית רפיח.

פרסומים בתקשורת הפלסטינית מסקרים את חשיפת אונר"א באשר לפינויים של כמיליון פלסטינים מהעיר רפיח במהלך השבועות האחרונים (www.alaraby.com, פורסם ביום 28.5.2024)

במקביל, בחמאס מפרסמים את הפעילות המתבצעת כנגד כוחות צה"ל ברצועת עזה בימים האחרונים. הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז אל-דין אל-קאסם, הודיעה על פיצוץ בית ממולכד שלשום בו שהה כוח מיוחד של צה"ל באזור רפיח, מה שהוביל לטענת הארגון להרוגים ופצועים בקרב החיילים. (www.alquds.co.uk, פורסם ביום 28.5.2024)

בנוסף, בארגון הטרור מדווחים על הכוונת כלי רכב משוריינים וכוחות של הצבא בצירי מחנות רפיח וג'באליה, באמצעות שימוש בפגז מסוג יאסין 105. (www.alquds.co.uk, פורסם ביום 28.5.2024)

מלבד חמאס, גם בג'יהאד האסלאמי מדווחים על המשך הלחימה במעורבות אנשי הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי אל-קודס, לרבות שימוש בפצצות מרגמה כנגד לוחמי צה"ל מדרומית לרפיח באזור שער סלאח א-דין ובמחנה ג'באליה.

חמאס בקריאה לקהילה הבינלאומית לנקוט בצעדים לעצירת המלחמה ברפיח

על רקע התקדמות צה"ל ברפיח ולאורך ציר פילדלפי בחמאס קראו היום לקהילה הבינלאומית ולמועצת הביטחון לנקוט בצעדים הדרושים על מנת לעצור את המערכה הצבאית המתנהלת בעיר הדרומית.

לדברי חמאס המלחמה ברפיח משליכה על צוותי ההגנה האזרחית בעיר, מגבירה את גלי העקירה והביאה למותם של עשרות אזרחים. (www.palinfo.com, פורסם ביום 28.5.2024)

לטענת ארגון הטרור על מועצת הביטחון למלא אחר חובתה המשפטית והמוסרית בעקבות התעלמות ישראל לכאורה מהחלטת ביה"ד הבינלאומי בהאג, אשר לטענת חמאס הורה על הפסקת התקיפות בעיר. (www.palinfo.com, פורסם ביום 28.5.2024)

על אף דברי חמאס נזכיר כי החלטתו האחרונה של ביה"ד אינה אוסרת במפורש על המשך קיום המערכה הצבאית בעיר רפיח באופן מוחלט, בעוד ישנם מי שרואים בה כנתונה לפרשנות, ובעיקרה מתמקדת באיסור על פעולות אשר יביאו לידי השמדת האוכלוסייה הפלסטינית ברצועת עזה.

בתוך כך, חמאס ממשיך להזהיר מפני אסון הומניטרי ובריאותי אשר הולך ומחריף, לטענת הארגון, על רקע התקפות צה"ל אשר גרמו להשבתתם של מרבית בתי החולים בעיר.

על רקע האמור, מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה היום בתנאי חירום על מנת לדון בהתפתחויות בלחימה ברפיח בהמשך לתקיפה של צה"ל אשר כוונה נגד שני בכירי חמאס האחראים על פעילות הארגון בשטחי יהודה ושומרון. (www.alaraby.com, פורסם ביום 28.5.2024)

כאמור, פרסומים פלסטינים מדווחים על מותם של עשרות הרוגים בנוסף לאנשי ארגון הטרור במסגרת המתקפה, בעוד העמדה הרשמית של ישראל מנמקת את ההשלכות הקטלניות בפגיעה של רסיסים במכלי דלק אשר הביאה להתלקחות ולשריפה שהתפשטה בשטחי אוהלים באזור.

מלחמה חרבות ברזל בחזית יהודה ושומרון

במקביל להתפתחויות ברצועת עזה כלי תקשורת פלסטינים מדווחים על המשך פשיטות ומעצרים בשטחי יהודה ושומרון.

הרשות לענייני אסירים פלסטינים מדווחת על לכל הפחות 22 עצורים פלסטינים במהלך היממה האחרונה, ועל למעלה מ-8,910 עצורים מאז תחילתה של מלחמת חרבות ברזל. (www.alaraby.co.uk, פורסם ביום 28.5.2024)

לצד המעצרים נמשכת גם פעילות הבנייה של מאחזים בשטחי יהודה ושומרון, וזאת בייחוד לאחר הכרזתן של ספרד, אירלנד ונורבגיה על הכרתן במדינה פלסטינית. (www.alaraby.co.uk, פורסם ביום 28.5.2024)

מבחינת מצב הלחימה בשטח, פרסומים מדווחים על כניסת כוחות צה"ל לעיר שכם ולעיירות בסביבתה, במקביל להרס מבנים בעקבות בנייה ללא היתר.

בנוסף לכך פורסמו דיווחים על פעילות פח"ע שבוצעה על ידי גדוד ג'נין כנגד מחסומים של צה"ל והתנחלויות באזור. אין דיווחים על נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

עשוי לעניין אותך

פרויקטים מיוחדים

כתבות אחרונות

דילוג לתוכן