ח'אלד משעל: הפלגים הפלסטינים התמקמו מחדש בכל שטחי רצועת עזה

במסגרת נאום שנשא בכיר החמאס ב-'ועידת המבול' המתקיימת בטורקיה אמר משעל שההתנגדות בסדר והצליחה להתמקם מחדש ברצועת עזה וקרא להקמתה של חזית מדינית רחבה לצורך התעמתות עם ישראל וארה"ב על מנת לסיים את המלחמה
Facebook
Twitter
WhatsApp
חמאס
צילום: Anas-Mohammed / Shutterstock.com

בכיר חמאס בחו"ל, ח'אלד משעל, אמר ביום שבת שהפלגים הפלסטינים התמקמו מחדש בכל שטחי רצועת עזה. (www.awp.net, פורסם ביום 18.5.2024)  

במסגרת הדברים שנשא ב-'ועידת המבול' אשר נערכה בטורקיה אמר משעל כדלקמן:

"המסר מגיע אלינו מעזה… כפי ששמעתם אותו אתמול ושמעתם אותו בעבר… ההתנגדות בסדר, תודה לאל, הם מיקמו את עצמם מחדש בכל מקום."  

בכיר חמאס הוסיף וקרא להקמתה של "חזית מדינית רחבה" שתהיה מוכנה להתעמת עם ישראל וארה"ב על מנת לסיים את המלחמה. (www.awp.net, פורסם ביום 18.5.2024)

בהתאם לדבריו של ח'אלד משעל:

"ניצבת בפנינו הזדמנות להביס את ישראל. עומדת בפנינו הזדמנות לפרק את הפרויקט הציוני. עומדת בפנינו הזדמנות לשים את רגלינו על דרך השחרור ופתרון הסכסוך כדי להציל את פלסטין, ירושלים ואל-אקצא"

מסגד אל אקצא
צילום: Aynur Mammadov / Shutterstock.com

בין השורות

דבריו של ח'אלד משעל מתארים את הציר הכפול בו פועלים חמאס וארגונים פלסטינים אגב השגת הצלחות יחסיות, ושצריך להדאיג את הדרג המדיני והצבאי בישראל.

ראשית, ישנו המימד הצבאי, כאשר ארגון הטרור פועל כל העת על מנת לשקם את יכולותיו הצבאיות ותשתיות הטרור באזורים שונים ברחבי רצועת עזה.

הצלחתו של חמאס מקבלת תימוכין בדבריהם של בכירים ישראלים בימים האחרונים עם הכניסה הנוספת של צה"ל לג'בליה ועימותים המתרחשים באזורים בהם שהו חיילי צה"ל לפני מס' חודשים.

התפתחות כאמור מזכירה התרחשויות קודמות בבית החולים המרכזי ברצועת עזה, שיפא, בו נערכו עימותים חוזרים ונשנים בין לוחמי צה"ל למחבלי חמאס בטווח זמנים של חודשים המפרידים בין אירוע לאירוע.

שנית, ישנו המימד הדיפלומטי וההסברתי אשר כולל יוזמות מצדם של פלסטינים ופעילים פרו פלסטינים במדינות מערביות בעולם שמטרתן קידום השאיפות הלאומיות של הפלסטינים.

פרויקטים אלו נועדו על מנת להביא לסיומה של מלחמת חרבות ברזל, קידום הקמתה של מדינה פלסטינית בשטחי רצועת עזה, יהודה ושומרון ומזרח ירושלים והכפשת ישראל באמצעות מתן הדגש למפעל ההתנחלויות ואירועים המתאפיינים בהפרת זכויות אדם בשטחים בהם מתגוררים פלסטינים.

התכנסויות אלו והדיונים במסגרתן נערכים אגב התעלמות מאירועי ה-7 באוקטובר והטבח שבוצע ביישובי הדרום אשר הביאו לפרוץ המלחמה.

דוגמא לכך מהעת האחרונה הינה בועידה הבינלאומית נגד האפרטהייד אשר התקיימה לפני מס' ימים בדרום אפריקה ובה השתתפו נבחרי ציבור, פעילים פוליטיים וגורמים אחרים הנושאים (בעבר או בהווה) תפקידים רשמיים במדינותיהם.

BDS ודה לגיטימציה
צילום: lev radin / Shutterstock.com

התמונה הרחבה

נאומו של ח'לאד משעל ממחיש את הטקטיקה של חמאס במהלכה הארגון פועל על מנת לשמר את כוחו הצבאי ואגב כך גם את יכולתו למשול בשטחי רצועת עזה.

לצורך כך הארגון אינו ממהר ואף נמנע לעיתים מלהתעמת עם צה"ל ודואג לשקם ולחדש את תשתיותיו בכל אזור בו ספגו מכה ושלוחמי צה"ל התפנו ממנו.

פעולות אלו נעשות במקביל להישענות של חמאס על האהדה הבינלאומית כלפי הפלסטינים וההבנה שמבחן הזמן עשוי לפעול לטובתו.

על אף שארגון הטרור אינו מעורב במישרין ביוזמות הבינלאומיות שנעשות לטובת הפלסטינים, אנשיו קוראים את המפה האזורית והבינלאומית ומבינים את הפוטנציאל הטמון בגל האהדה הבינלאומי שמופגן כלפי הפלסטינים.

כחלק מכך פעילי חמאס עושים שימוש בתעמולה מתאימה ומביאים עדויות לכאורה מהשטח אשר יתמכו במסרים ובדרישות המועלות בכינוסים, באירועים פוליטיים וברשתות החברתיות כחלק ממפגן התמיכה הבינלאומי בפלסטינים.

אירועים אלו, המסרים הפוליטיים המועלים בהם והלחצים המקודמים במסגרתם על מקבלי ההחלטות במדינות המערב מצליחים לקצור הישגים ממשיים שלא נראו בעבר.

הצלחות אלו באות לידי ביטוי בין היתר בשיח הפומבי באשר להכרה במדינה פלסטינית בהיקפים ועוצמות שלא נראו בזמנים קודמים וכן בסירוב (או באיומים בסרבנות) חסר התקדים מצד בעלות בריתה של ישראל למכור לה אמצעי לחימה הנחוצים למלחמה.

עשוי לעניין אותך

פרויקטים מיוחדים

כתבות אחרונות

דילוג לתוכן