ערב הסעודית וסוריה הסכימו על פתיחתה של השגרירות הסעודית בדמשק

פרסום בסוכנות הידיעות האיראנית תסנים דיווח על המהלך אשר נעשה בתיווכה של רוסיה, ושמהווה צעד נוסף בדרך לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, ואיתות נוסף לדריסת רגלן של סין ורוסיה במרחב האזורי על רקע מגמת ההתקררות ביחסי ארה"ב ומדינות המפרץ הערביות
Facebook
Twitter
WhatsApp
איראן וערב הסעודית
קרדיט: hapelinium / Shutterstock.com

פרסום בסוכנות הידיעות האיראנית תסנים דיווח אתמול (21.3.2023) על הסכמות שהושגו בין סוריה וערב הסעודית לפתיחה מחודשת של השגרירות הסעודית בדמשק, אשר נסגרה בזמן מלחמת האזרחים בסוריה בשנת 2012.

ההתפתחות האחרונה הושגה בעזרת תיווך רוסי-אמירתי, ומהווה צעד נוסף לקראת שיקום היחסים הדיפלומטיים בין המדינות הערביות. (*) במסגרת זאת ובהתאם לפרסום, שר החוץ הסעודי צפוי לערוך ביקור בסוריה אשר במהלכו ייפגש עם הנשיא אסד. (*)

האירוע מתרחש על רקע חידוש היחסים בין איראן וערב הסעודית, ובהמשך להתקרבות נוספות בין איראן לבחריין ולאיחוד האמירויות.

אותן ההתפתחויות מצביעות על ניסיון של הצדדים, ובייחוד של הרפובליקה האסלאמית, לשקם את היחסים בין הציר השיעי בהובלתה של איראן לבין ציר מדינות המפרץ המתונות בהובלתה של ערב הסעודית.

בהקשר זה קשה להפריז בעניין מעורבותן של סין ורוסיה במהלכים האחרונים. בעוד סין שימשה כמתווכת הראשית בנורמליזציה בין ערב הסעודית ואיראן, רוסיה פעלה לצורך הסדרת ההתקרבות בין ערב הסעודית וסוריה.

אותן ההתפתחויות ממחישות את חיזוק מעמדן של מעצמות העל באזור על חשבונה של ארה"ב, כמו גם על הקשרים המדיניים הקיימים בינן לבין המדינות במרחב האזורי, בעוד היחסים הדיפלומטיים של ארה"ב ובעלות בריתה המסורתיות מקרב מדינות המפרץ הערביות נמצאים במגמת ירידה.

(*) www.tasnimnews.com/en

עשוי לעניין אותך

פרויקטים מיוחדים

כתבות אחרונות

דילוג לתוכן