איראן: מתן עדיפות לביטחון הפנים לצד השאיפה לייצוא המהפכה האסלאמית | דעה

היומון אל-קודס אל-ערבי מפרסם מדבריו של שר החוץ האיראני אשר הדגיש לפני זמן קצר שתיתכן פתיחה של חזיתות לחימה נוספות במערכה מול ישראל. הצהרות אלו עומדות בניגוד להצהרות רשמיות שפורסמו עד עתה מטעם חיזבאללה ומעורבותו בלחימה וממחישים את הדילמה האיראנית בין עדיפות לשיקולי ביטחון פנים לבין השאיפה לייצוא המהפכה האסלאמית
Facebook
Twitter
WhatsApp
המהפכה האסלאמית
קרדיט: saeediex / Shutterstock.com

פרסום ביומון אל-קודס אל-ערבי מדווח מדבריו של שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר עבדולהיאן, אשר אמר לפני זמן קצר כי "פתיחת חזיתות אחרות היא אפשרות לאור המשך התוקפנות, פשעי המלחמה והמצור על עזה".

תחת ההנחה שהתקיפות המאסיביות של צה"ל על חמאס במסגרת מבצע חרבות ברזל יימשכו, בארגון הטרור פועלים על מנת לנסות ולגייס תמיכה מבעלי בריתו ולעורר זירות לחימה נוספות תחת הסיסמא של 'אחדות השורות'.

דברים אלו מתרחשים על רקע המשך האשראי הבינלאומי אותו מקבלת ישראל נכון לעכשיו, אשר ממשיכה ביתר שאת במבצע הצבאי על אף הימצאותם של החטופים הישראלים בשטחי רצועת עזה.

במצב שכזה, כאשר פעיליו ספונים מתחת לקרקע ומלאכת הטיהור של דרום המדינה נמשכת, בחמאס מפנים את עיניהם כלפי חוץ.

איראן: עדיפות לביטחון הפנים לצד החשש מפני אבדן חזית עזה

דבריו של שר החוץ האיראני משקפים את ההתלבטות הקיימת בקרב ההנהגה ברפובליקה האסלאמית כיצד להגיב למלחמה בישראל לחמאס, על רקע איומיה של ישראל לפיהם מטרותיה הינה חיסולו של ארגון הטרור.

בהקשר זה יש לציין שעוד בתחילת המלחמה חיזבאללה, בעל בריתו החזק של המשטר בטהראן, פרסם הודעה על פיה שלל הארגון השיעי-לבנוני את כניסתו למלחמה מול ישראל.

כאמור, בחיזבאללה נתנו דגש לסיוע הצבאי שאותו סיפקו לחמאס ובייחוד כלי נשק שהועברו לו, והתייחסו לכך כאל תרומתו של חיזבאללה למערכה וכסוג ההתערבות שלה מוכן חיזבאללה בנסיבות הנוכחיות.

חיזבאללה ממשיכים להעסיק את צה"ל בצפון במדינה באמצעות ירי טילי נ"ט ומתן האפשרות לפעילי חמאס והג'יהאד האסלאמי לנסות ולבצע חדירות לישראל, לצד ירי רקטות ליישובי הצפון.

התנהלות כאמור ייתכן ונועדה על מנת לחייב את הצבא הישראלי להקצות כוחות ולהפנות את המבט גם לזירה נוספת, וכך להקל על חמאס עזה במלחמתו מול ישראל.

עם זאת, עולה השאלה אם איראן ובעלות בריתה יהיו מוכנות להעלות שלב בלחימה ואף להצטרף כשותפות מלאות למערכה, על כל ההשלכות אשר עלולות לנבוע מכך עבורן.

חיזבאללה
קרדיט: mohammad kassir / Shutterstock.com

חשוב להדגיש שלצד חשיבותו של חמאס לאיראן ולשאיפותיה האזוריות, הרפובליקה האסלאמית מקנה עדיפות להמשך הישרדותו של המשטר בטהראן ומפנה את תשומת ליבה לסביבה האזורית הקרובה לה במדינות הציר השיעי, ובהן לבנון, סוריה ועיראק.

עדיפות זו יכולה לבוא לידי ביטוי ברצון לשמר את כוחו של חיזבאללה למען מטרות הנוגעות במישרין להגנה על המשטר האיראני, ובכלל זאת הגנה על פרויקט הגרעין של הרפובליקה האסלאמית.

שיקולים אלו יכולים בתורם לבוא על חשבון אינטרסים ונכסים רחוקים יותר כדוגמת רצועת עזה, הארגונים ברצועה הנתמכים על ידה והמאבק בישראל.

עם זאת יש להדגיש שסיטואציה זו עלולה להשתנות ככל וישראל אכן תפעל על מנת לממש את שאיפותיה לחיסול חמאס וארגוני הטרור ברצועה.

המשטר באיראן לא צפוי לוותר בקלות על חזית לחימה מול ישראל בה השקיע ותמך במשך שנים, ואשר לה מקום ותפקיד במסגרת ייצוא המהפכה האסלאמית באזור.

בהקשר זה המאבק מול ישראל, אותה מכנים איראן והארגונים השיעים הסרים למרותה כאל 'השטן הקטן', מקבל מקום בולט בתפיסת הביטחון וכן בנראטיב האידאולוגי של הרפובליקה האסלאמית ושל בעלות בריתה במרחב.  

* אל-קודס אל-ערבי     

עשוי לעניין אותך

פרויקטים מיוחדים

כתבות אחרונות

דילוג לתוכן